Predstavitev knjige #metoo in pogovor o spolnem nasilju in nadlegovanju v Sloveniji
Se še spomnite pet let nazaj, ko je svetovne novice pretreslo gibanje #metoo oz. #jaztudi? Ko so tako ženske kot moški končno lažje spregovorili o spolnem nasilju in nadlegovanju, ki ga doživljajo na delovnem mestu in v domačem okolju. In so jim drugi končno prisluhnili.
Pri nas se je s tem začel spopadati Inštitut 8. marec, ko so leta 2018 začeli z zbiranjem pričevanj #jaztudi, katerim je sledila analiza in priprava sistemske rešitve. Skupaj s široko mrežo prostovoljcev in organizacij so zagotovili redefinicijo kaznivega dejanja po modelu “ja pomeni ja”. Nekaj let zatem so po vzoru Srbije in kot nadaljevanje akcije #jaztudi začeli s kampanjo #nisemprijavila, pri kateri so zbirali zgodbe oseb z izkušnjo nasilja, ki tega nasilja niso prijavile.
Vse prejete zgodbe pričajo o veliki pojavnosti spolnega nasilja in nadlegovanja v Sloveniji, predvsem v družini in znotraj partnerstev. Pričajo pa tudi o tem, da se večino nasilja in nadlegovanja še vedno ne prijavlja iz različnih razlogov.
Eden izmed razlogov za neprijavljanje je tudi slab odziv okolice, ki žrtev po razkritju dogodka še dodatno viktimizira, jo obtožuje, da si je sama kriva, ji ne verjame in jo napada z žaljivkami.
V Inštitutu so tako pripravili akcijo Samo ljubezen, ki se odziva na sovražni govor in nudi zaščito osebam, ki so podvržene tovrstnim napadom.
Pregled njihovega dosedanjega delovanja na omenjenem področju je direktorica Inštituta 8. marec Nika Kovač zapisala v svoji novi knjigi #metoo: Vihar, ki je pretresel svet. V knjigi poleg analize pričevanj, ki so jih prejeli v Inštitutu, popiše tudi druga svetovna gibanja proti spolnem nadlegovanju in nasilju ter s tem nudi širši okvir pomenu njihovih akcij.
Ob tej priložnosti vas vabimo na pogovor ob izidu knjige, kjer se bodo Nika Kovač, Petra Meterc (Inštitut 8. marec) in Ana Jereb (Društvo SOS telefon) pogovarjale o spolnem nadlegovanju in nasilju v Sloveniji. Govorile bodo tudi o tem, kako in zakaj se osebe z izkušnjo nasilja težje odločijo za prijavo na pristojne institucije, kakšno vlogo in vpliv imajo tu neustrezni odzivi okolice in žaljivi komentarji na spletu.